Elon Musk söylentileri, Dogecoin’in fiyatını iki katına çıkardı

Dogecoin’in fiyatı, yakında Elon Musk’ın X platformuna entegre edilebileceği söylentileri arasında son bir ayda ikiye katlandı.

Mimden esinlenen kripto paranın açıksözlü bir savunucusu olan teknoloji milyarderi, daha önce mesajlaşma, pazaryerleri ve çevrimiçi ödeme yapmayı içeren bir “her şey uygulaması” oluşturma planından bahsetmişti.

Pazartesi günü teknoloji milyarderi, X kullanıcısı DogeDesigner’ın yaptığı bir animasyon paylaştı. Animasyonda Musk’ın X isimli eski ödeme platformuyla, 2022’de devraldığı sosyal medya uygulamasının birleştiği gösteriliyor.

Musk, “Çember tamamlanacak” yorumunu yaptı.

Ocakta X, ABD’de para transferi lisanslarını güvence altına alarak özel bir ödeme hesabı başlatmıştı.

Hem SpaceX hem de Tesla halihazırda Dogecoin’le yapılan ödemeleri desteklerken, Musk’ın yaptığı önceki yorumlar kripto para için ani fiyat artışlarına yol açtı.

Açıklanmayan miktarda Dogecoin’e sahip olduğunu öne süren Musk, 2021’de Dogecoin’in kullanım kolaylığı ve verimliliği nedeniyle önemli bir çevrimiçi para birimi haline gelme potansiyeline sahip olduğuna inandığını söylemişti.

Ayrıca, SpaceX’in Mars’ta kalıcı bir insan kolonisi kurabilmesi halinde Dogecoin’in oranın resmi para birimi haline gelebileceğini belirtmişti.

Musk, 2021’de Clubhouse uygulamasındaki bir soru-cevap oturumunda “En eğlenceli sonuç genellikle en olası olanıdır” demişti.

Tartışmaya açık olarak en eğlenceli ve en ironik sonuç, Dogecoin’in gelecekte Dünya’nın para birimi haline gelmesi olurdu.

Bu yorumların yanı sıra Saturday Night Live’ın sunuculuğunu yaptığı sırada çok dikkat çeken desteği, Dogecoin’in o yıl 0,70 doların üzerine çıkarak rekor bir fiyata yükselmesine yardımcı olmuştu.

Dogecoin’deki son fiyat rallisi, kripto para piyasasında rekorların kırıldığı bir dönemle aynı zamana denk geldi. Bu dönemde Bitcoin, bu ay yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Mimden esinlenen kripto para, pazartesi günü 0,17 doların üzerine çıkarak toplam piyasa değerini 25 milyar doların üzerine çıkardı.

Bu fiyat artışı, Dogecoin’in son günlerde Cardano (ADA) ve Avalanche’ı (AVAX) geride bırakarak dünyanın en değerli 8. kripto parası olduğu anlamına geliyor.

Büyük kazanımlara rağmen Dogecoin, genel kripto piyasasının yüzde 0,1’inden daha azını oluşturuyor. Kripto paraların toplam piyasa hacmi, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için mütevazı fiyat artışlarının ardından hafta sonu boyunca 2,5 trilyon doların üzerine çıktı.

Dogecoin’in fiyatı, Elon Musk’ın eski adı Twitter olan X için ödeme yöntemi olarak kripto parayı entegre etmeyi planladığı söylentileriyle arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x